Ste med nekdanjimi imetniki vrednostnih papirjev, kot so delnice NKBM, tudi vi? Veste, da je ob zloglasni sanaciji bank konec leta 2013 ogromno imetnikov vrednostnih papirjev, kot so delnice in podrejene obveznice, utrpelo škodo?
Če ste med njimi tudi vi, imate zdaj svojo priložnost, saj se zadeva, ki že leta buri duhove slovenske javnosti, očitno le seli na sodišče. Tako boste lahko tudi vi zahtevali primerno odškodnino zase.
Zloglasna sanacija bank leta 2013
Naj spomnimo. Nekatere slovenske banke so leta 2013 pretresli izredno slabi rezultati stresnih testov, sledila je dokapitalizacija v višini 3 milijard evrov, tudi na škodo običajnih ljudi, ki so takrat imeli v lasti delnice ali podrejene obveznice teh bank. Razlog? Evropska komisija naj bi vztrajala pri tem, da bi banke reševali tudi imetniki omenjenih vrednostih papirjev, kot so med drugim tudi delnice NKBM, NLB, Abanke, Probanke, Factor banke in Banke Celje, slovenska vlada pa je razlastitev imetnikov papirjev v podržavljenih bankah takrat opravičevala s tem, da so le na ta način lahko dobili evropsko dovoljenje za dokapitalizacijo, ki je bila, mimogrede, krepko preplačana.
Po podatkih združenja malih delničarjev naj bi torej škodo takrat utrpelo okoli sto tisoč ljudi, ki so imeli v lasti delnice NKBM in drugih bank, dva tisoč imetnikov podrejenih obveznic ter približno pol milijona državljanov, ki varčujejo v družbah za upravljanje, zavarovalnicah, pokojninskih skladih … Skupna vrednost odpisa naj bi po nekaterih ocenah znašala skoraj za milijardo evrov premoženja, po drugih celo več.
Kako naprej?
Škoda je torej ogromna, nezadovoljnih državljanov veliko, vse skupaj pa je privedlo do tega, da se zadeva vendarle seli na sodišče. Še pred tem pa je (bila) zadeva v rokah politike, torej pristojnih ministrstev in drugih organov. Na finančnem ministrstvu so pripravili nov predlog zakona o postopku sodnega varstva nekdanjih imetnikov kvalificiranih obveznosti bank, s katerim pravijo, da zagotavljajo učinkovito sodno varstvo in pošteno oceno vseh ukrepov, ki jih je Banka Slovenije v času sanacije izvedla. Predlog je trenutno v javni obravnavi.
Sodišče bo namreč zelo težko ugotavljalo, ali so razlaščenci upravičeni do odškodnin in koliko jih sploh je. Po najnovejših predlogih naj bi sodišče najprej presojalo, ali je Banka Slovenije zakonske določbe sploh uporabila pravilno in ali je pravilno ocenila izgube bank, potem pa bi presojali še, ali so bili tako imenovani izbrisanci res oškodovani in za koliko. Vsi, ki so imeli v lasti delnice NKBM ali katere druge banke, bodo tako v začetku združeni, v drugi fazi pa bi za vsakega oškodovanca posebej določali podrobnosti v zvezi z odškodnino. Banka Slovenije bi morala odškodnine poravnati sama, če tega ne bi zmogla, pa bi ji na pomoč priskočila država.
Vsi postopki (skupno šest, torej za vsako banko eden) naj bi se odvijali na mariborskem okrožnem sodišču, tožbo zoper Banko Slovenije pa bo mogoče vložiti v roku 15 mesecev po uveljavitvi zakona, ki je trenutno, kot smo že omenili, v javni obravnavi.
Ste imeli delnice NKMB in drugih bank v lasti tudi vi?
Če ste se med tistimi, ki so imeli v lastni delnice NKBM oziroma katere druge banke, tudi vi, si morate, če boste sploh želeli kaj doseči, omisliti dobro pravno pomoč. Pogoj, da boste sploh upravičeni do neke odškodnine, je skrbno urejena dokumentacija, pri kateri vam lahko pomagajo za to usposobljeni strokovnjaki. Zakon o postopku sodnega varstva nekdanjih imetnikov kvalificiranih obveznosti bank vam bo namreč omogočil vložitev odškodninske tožbe. Seveda pa bo obdobje za vlaganje tožb omejeno, tako da redno spremljajte, kaj se na tem področju dogaja, saj verjetno ne bi želeli zamuditi ničesar pomembnega.
Bančni razlaščenci bodo v primeru, če bodo želeli vložiti tožbo, morali urediti vso potrebno dokumentacijo in izpolnjevati vse zakonsko določene pogoje, med katerimi je tudi pravilno izkazovanje imetništva vrednostnih papirjev.
Kdo je torej potencialni upravičenec do odškodnine? Vsi, ki so bili imetniki tako imenovanih kvalificiranih obveznosti, med katerimi so tudi delnice NKBM, NLB, Abanke … Gre za šest zgoraj omenjenih bank in če so zaradi sanacije bank razlastili tudi vas, si poiščite pravnega strokovnjaka, ki vas bo skozi proces pridobitve odškodnine vodil varno in zanesljivo.a