Streha je tako rekoč glavni del vsake hiše, saj opravlja zelo pomembno vlogo, namreč varovanje našega stanovanja pred različnimi vremenskimi pojavi. To pomeni, da mora biti streha zgrajena oz. prekrita kakovostno, saj lahko že vsaka najmanjša napaka pomeni pravo katastrofo za objekt. Krovstvo je torej zelo odgovoren in dokaj zahteven poklic, ki ga pač ne more opravljati kar vsak, ki ima pet minut časa. Za tovrstno delo je potrebnega veliko znanja, predvsem pa izkušenj. Če ste torej v fazi izgradnje hiše, ali pa nameravate na novo prekriti streho, poskrbite, da bodo delo opravili strokovni in kvalitetni delavci, sicer boste zaman metali denar skozi okno.
Streha je srce vašega doma
Kot že omenjeno, nas streha v prvi vrsti varuje pred vsemi vremenskimi nevšečnostmi – zaradi nje nam je v stanovanju toplo, saj mraz ne more do nas, ko pada dež nismo mokri, tudi snega, toče ipd. ne dobimo v dnevno sobo, ali, še huje, na posteljo. Če piha močan veter, streha poskrbi, da smo mi še vedno varni, saj smeti, veje in vse, kar leti po zraku, ne pride do nas. Streha je tako najbolj izpostavljen del objekta. Poleg te praktične naloge pa streha opravlja še eno zelo pomembno funkcijo, namreč estetsko funkcijo. Streha pripomore k celoviti podobi naše hiše, saj pokrije celoten objekt, torej stavba izgleda zaključeno in ni le odprta v nebo. Omenjene funkcije streha opravlja le, če je krovstvo izvedeno profesionalno in natančno. V nasprotnem primeru se lahko zgodi, da boste že ob prvi večji nevihti, ali pa ob močnejših sunkih vetra ostali brez strehe, saj enostavno ne bo zdržala vseh pritiskov iz narave. Morda si mislite, da bi lahko streho prekrili kar sami, ali pa najeli neke neusposobljene delavce in tako prihranili kar nekaj denarja, a na koncu se vam ta poteza lahko še kako maščuje in boste v bistvu morali plačati še veliko več – najprej boste plačali amaterskim delavcem, neurje vam bo odneslo streho in vi boste morali še enkrat plačati krovstvo (razen, če boste uspeli zavarovalnici dokazati, da je manjkajoča streha zgolj in samo posledica nevihte, vetra ipd. in ne malomarno prekrite strehe).
Morda se bo našel nekdo, ki bo rekel, da streha ni bistven element doma, saj nas pred vremenskimi nevšečnostmi varuje sama konstrukcija hiše, torej zidovi in pa okna ter vrata. Že res, a brez strehe nad glavo bi bili v vsakem primeru izpostavljeni zunanjim vplivom, pa še hiša bi izgledala zelo čudno.
Krovstvo ni le prekrivanje strehe
Streho resda lahko prekrijete sami in morda vam bo to šlo prav dobro od rok, a zagotovo dela ne boste opravili tako profesionalno in kvalitetno kot bodo to storili za to izobraženi delavci, ki imajo za sabo vrsto let ustrezne izobrazbe in še dolgoletne izkušnje v tem poslu. Delavec, ki se ukvarja s krovstvom, mora obvladati kar nekaj znanj, saj krovstvo vključuje vse od načrtovanja, izgradnje, prekrivanja in prenove streh. Prav tako je potrebno poznavanje mehanskih lastnosti različnih materialov (streho namreč lahko prekrijete z različnimi materiali), potrebno je izračunati minimalni naklon strehe in se temu primerno lotiti dela, dalje je potrebno izračunati optimalne razdalje med posameznimi gradniki na strehi, upoštevati obliko strehe, okolje, v katerem se gradi in še bi lahko naštevali. Še preden sploh začnete z gradbenimi deli, morate pridobiti vsa potrebna dovoljenja, med drugim morate poskrbeti tudi za to, da se izbrana kritina sklada z okoljem, v katero bo umeščena. Delavec, ki bo prekrival streho, mora natančno poznati tudi vse glavne strešne elemente – to so dovodni in odvodni izpuhi strehe, slemenski elementi, gradniki za ustavljanje padanja snega s strehe, pritrdilni strešni elementi proti vetru in ostalim podnebnim vplivom ter podporni elementi strešnih podbojev (antenske, protistrelne, ventilacijske cevi). Za krovstvo je potrebnega res veliko znanja, zato so tudi cene temu primerne.
Kaj ponujajo krovci?
Krovska dela se v grobem delijo na krovska dela strešin z minimalnim naklonom in na krovske storitve na poševnih strešinah. Za krovska dela strešin z minimalnim naklonom se običajno uporabljata dve vrsti materiala, in sicer bitumenska kritina in gladka pločevina. Za drugo vrsto krovskih storitev, torej krovstvo na poševnih strešinah, pa se uporablja več materialov. Poševno streho tako lahko prekrijete z vlakno-cementno, profilirano, opečno ali betonsko kritino. Kot že omenjeno, se mora material kritine skladati z okoljem, v katerem bivate, zato se pred prekrivanjem strehe pozanimajte, ali za vaše kraj obstajajo kakšne omejitve.
Krovstvo je torej zelo pomemben poklic, ki poskrbi, da smo lahko celo življenje na toplem in suhem. Streha nas namreč varuje pred vsemi vremenskimi nevšečnostmi. Prekrivanja strehe se sicer lahko lotite tudi sami, a delo zagotovo ne bo tako kvalitetno opravljeno, zato tovrstno delo raje prepustite strokovnjakom.